Ana içeriğe atla

TÜRKİYE DENİZ FENERLERİ, AKDENİZ BÖLGESİ

     
      TÜRKİYE DENİZ FENERLERİ, AKDENİZ BÖLGESİ

      Türkiye'nin bu bölgesini gezip görmeyenlerin, Dünya'nın ne kadar özenle yaratıldığını bilmelerine imkan yoktur. Bir elin parmakları gibi Akdeniz'in lacivert sularına uzanan burunların tepelerinde dikilen ışık işçileri, hangi yöne gideceğinizi ayırt etmeden size doğru yolu gösterir.       KIZILADA FENERİ ( Fethiye - Muğla )

       Adalar ve koylar cenneti olan Fethiye körfezinin, Kurtoğlu burnu ile İblis burnu arasında kalan Kızılada feneri, 1910 yılında inşa edilmiştir. silindir şeklinde bir kule ve bitişiğindeki lojman binasından oluşan fener, şimdiki haliyle restourant cafe olarak işletilmektedir.

      
 Özellikleri

 Kule yüksekliği - 12 metre
 Denizden yüksekliği - 32 metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 15 mil
 Mevkii - 36º 39’ 148’’ N – 29º 02’ 632’’ E
 Işık karakteri -  Fl 5s


      PATARA FENERİ ( Kaş - Antalya )

      Havva ve Fahri Işık hocaların yıllardır emekle yürüttüğü kazının ardından ortaya çıkan Patara deniz fenerinin geçmişi ilk çağlara dayanmaktadır. Tahminen İÖ 60 yılında inşa edildiği düşünülen fener, Antalya'nın kaş ilçesine 41 kilometre uzaklıktadır. Denizin sığ olduğu bu bölgede oldukça önemli bir görev üstlenen Patara deniz feneri, ışığını yansıtmasada tarihin derinliklerinden günümüze yorgun bedenini taşımayı başarmıştır.


 Özellikleri

 Kule yüksekliği - 5 metre
 Denizden yüksekliği - 
 Fener sistemi -
 Görünme mesafesi - 
 Mevkii - 36º 15’ 35.26’’ N – 29º 18’ 53.33’’ E
 Işık karakteri - 
       
      TAŞLIKBURNU (GELİDONYA) FENERİ ( Kumluca - Antalya )

      Konum olarak türkiyenin en yüksek deniz feneri olma ünvanını taşıyan Taşlıkburnu feneri, Antalya körfezinin batı ucunda yer almaktadır. 1936 yılında inşa edilen fener silindir şeklinde bir kule ve bitişiğindeki lojman binasından oluşmaktadır.


 Özellikleri

 Kule yüksekliği - 9 metre
 Denizden yüksekliği - 227 metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 10 mil
 Mevkii - 36º 13’ 133’’ N – 30º 24’ 571’’ E
 Işık karakteri -  W.FI (3) 10s

     
    BABABURNU FENERİ ( Antalya )

    1945 yılında inşa edilen Bababurnu deniz feneri, ülkemizdeki en bakımlı deniz fenerlerinden birisidir. Silindir şeklindeki fener kulesi bir balkonla süslenmiştir. Bitişiğindeki lojman binası oldukça bakımlı olup bahçesinde renk renk çiçekler barındırmaktadır.
   
 Özellikleri

 Kule yüksekliği - 9 metre
 Denizden yüksekliği - 10.6 metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 14 mil
 Mevkii - 36º 50’ 742’’ N – 30º 45’ 463’’ E
 Işık karakteri -  W.FI (2) 5s


       ALANYA FENERİ ( Alanya - Antalya )

       Konumu itibariyle ülkemizin en yüksek ikinci feneri olan Alanya feneri 1880 yılında inşa edilmiştir. Fransızlar tarafından pariste yapılan fener kurma kolu ile çalışmaktadır. Dilbare burnu üzerindeki kalenin bir parçası olan Alanya feneri, silindir şeklinde bir kuleden oluşmaktadır.

Özellikleri

 Kule yüksekliği - 6 metre
 Denizden yüksekliği - 209 metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 20 mil
 Mevkii - 36º 31’ 828’’ N – 31º 59’ 512’’ E
 Işık karakteri -  WFI  20s


    ANAMUR FENERİ ( Anamur - Mersin )

    Türkiye sahillerinin en güney ucunda bulunan Anamur deniz feneri, 1911 yılında inşa edilmiştir. Fener sur duvarlarının hemen önünde yer alan silindir şeklinde bir kuleden oluşmaktadır.

 Özellikleri

 Kule yüksekliği - 12 metre
 Denizden yüksekliği - 54metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 15 mil
 Mevkii - 36º 01’ 024’’ N – 32º 48’ 173’’ E
 Işık karakteri -  W.FI (2) 5s


      MERSİN FENERİ ( Mersin )

      Mersin ilinin merkezinde bulunan fener, 1865 yılında inşa edilmiştir. Sekizgen şeklinde bir kuleden oluşan Mersin deniz feneri bitişiğindeki lojman binasının çatısından yükselmektedir.

Özellikleri

 Kule yüksekliği - 12 metre
 Denizden yüksekliği - 16 metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 14 mil
 Mevkii - 36º 47’ 063’’ N – 34º 37’ 118’’ E
 Işık karakteri -  FI (3) 10s

   
     KARATAŞ FENERİ ( Karataş - Adana )

Karataş deniz feneri eski hali/ADANA TURKEY     Ceyhan nehrinin denize döküldüğü bölgedeki burunda bulunan Karataş deniz feneri, 1872 yılında inşa edilmiştir. Kare şeklinde ve lojman binasına bitişik olarak inşa edilen fener, tam karşısındaki Akıncı feneri körfezin giriş çıkışından sorumludur.
                                                                               
 Özellikleri

 Kule yüksekliği - 11 metre
 Denizden yüksekliği - 25 metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 20 mil
 Mevkii - 36º 32’ 367’’ N – 35º 20’ 337’’ E
 Işık karakteri - FI W 10s

      
      AKINCI FENERİ ( İskenderun - Hatay )

      İskenderun körfezinin doğusunda yer alan Akıncı deniz feneri, 1933 yılında inşa edilmiştir. Fener silindir şeklinde bir gövde ve bitişiğindeki lojman binasından oluşmaktadır. Karşısında bulunan Karataş feneri ile birlikte İskenderun körfezine giren gemilere klavuzluk etmektedir.

Özellikleri

 Kule yüksekliği - 5 metre
 Denizden yüksekliği - 109 metre
 Fener sistemi - çakar
 Görünme mesafesi - 22 mil
 Mevkii - 36º 19’ 210’’ N – 35º 46’ 906’’ E
 Işık karakteri - FI W (2) 5s
  
     
       Bir sonraki bölümde sizlere deniz fenerleri hakkında genel bilgiler sunacağım.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SEYİR FENERLERİ, ŞEKİLLER VE SESLİ UYARI İŞARETLERİ

      SEYİR FENERLERİ, ŞEKİLLER VE SESLİ UYARI İŞARETLERİ

      Deniz araçlarının gece ve kısıtlı görüş şartlarında tanınması için kullandıkları çeşitli ışık, şekil ve sesli işaretler bulunmaktadır.

      Tekneler boylarına, tiplerine, yaptıkları işe, taşıdıkları yüklere ve seyir şekillerine göre değişen bu işaretleri gece ve kısıtlı görüş şartlarında ışık ve sesle uyarı işareti şeklinde verirken bu uyarı işlemini gündüzleri güverteye astıkları geometrik şekillerle yaparlar.

SEYİR FENERLERİ

      Renkleri, Sayıları, konumları ve görünme açıları ile farklılık gösteren seyir fenerleri, Güneşin batışı ile birlikte faaliyete geçirilecektir. Ancak görüşün kısıtlı olduğu seyirlerde de aşırı derecede önem taşımaktadır. Çalışır durumda oldukları düzenli şekilde kontrol edilmelidir.

Fenerlerin görünüş açıları
      Borda fenerleri

Sancak ve iskele bordalarda konumlandırılmış olan borda fenerleri adını aldığı bordaya göre pruvadan başlayan bir açı ile 112.5 dereceye kadar görülebilir. Sancak borda …

KAŞİFLER VE KEŞFETTİKLERİ

Nil'in güneyini keşfeden ilk kaşif Mısır'lı Harkuf tan, denizleri keşfeden Cousteau'ya kadar, dünya'nın kaşifleri ve keşfettikleri...

    MISIR VALİSİ HARKUF : Nil nehri güney kısımları

M.Ö.2300 yıllarında Firavun Merence tarafından Nil'in güney kısımlarını keşfetmek için görevlendirilen Mısır valisi Harkuf, tarihteki ilk kaşif olarak bilinmektedir.

MISIR PRENSESİ HATŞEPSUTİ: Kızıldeniz ve Aden körfezi

M.Ö. 1492 tarihinde Mısır valisi Harkuf'un kaldığı yerden keşiflere devam ederek Kızıldeniz ve Aden körfezinin bir çok yerini keşfeden Mısır prensesi Hatşepsuti, ilk kadın kaşif olarak tarihe geçmiştir.

KARİALI SCYLAKS: İran ve oman denizi

M.Ö. 11 yüzyıldan itibaren Bodrum, Milas ve Çine bölgelerinde yaşayan Karia'lılardan olan Scylaks, M.Ö. 515 tarihlerinde İran ve Oman denizi bölgelerini keşfetmiştir.

YUNAN TARİHÇİ HEREDOT

M.Ö. 500 tarihlerinde Fenikelilerin (şimdiki beyrut) keşfettiği bir çok yeri gezerek kaleme almış ve bu yerler hakkında bilgi vermiştir. Kendi ç…

SEYİR YARDIMCILARI, KARDİNAL (YÖNLEÇ) ŞAMANDIRALAR

SEYİR YARDIMCILARI, KARDİNAL, (YÖNLEÇ) ŞAMANDIRALAR.

        Seyir güvenliğini sağlamak amacı ile tehlikeli seyir bölgelerini işaretleyen  ve güvenli su yönünü gösteren şamandıralardır.Gündüz
   Kuzey tarafı güvenli su yolu olan kuzey kardinal şamandırası gündüz sivri uçları yukarı bakan üst üste iki koni tepelikten ve sarı üstü siyah renklerinden tanınır.

   Bu şamandırayı pruvanızda gördüğünüzde manyetik pusulanızın gösterdiği kuzey yönüne doğru rotanızı değiştirip şamandırayı güney tarafınızda bırakınız.

 Gece     
Gece seri şekilde durmadan çakan beyaz ışıktan tanınır. Gece seyir yaparken pruvanızda sürekli çakan beyaz bir çakar görürseniz manyetik pusulanızın gösterdiği kuzey yönüne doğru rotanızı değiştirip şamandırayı güney tarafınızda bırakınız.

   Gündüz
Güney tarafı güvenli su yolu olan güney kardinal şamandırası gündüz sivri uçları aşağıya bakan üst üste iki koni tepelikten  ve siyah üstü sarı renkten tanınır.

    Bu şamandırayı pruvanızda gördüğünüzde manyetik pusulanızın göst…